
Series PS 

PDC060-1402800
PDC060-1402800 Series PS UPS DIN Rail 2 Channel Power Supply 59.34W with 13.8V DC 2.8A
Technical Data
| Installation Type | DIN Rail |
| Operating Temperature | -30ºC - +70ºC |
| Operating Humidity Range | 20-90% RH |
| MTBF | 1854.1K hrs min. Telcordia SR-332 (Bellcore) |
| EMC Immunity | BS EN/EN61000 -4-2,3,4,5,6,8,11, BS EN/EN55035 |
| EMC Emission | BS EN/EN55032 (CISPR32) Class B, BS EN/EN61000 -3-2 |
| Safety Standards | UL62368-1, TUV BS EN/EN62368 -1, EAC TP TC 004, AS/NZS 60950.1 |
| Connection for auxiliary battery | Yes |
| Height (Z) | 92 mm |
| Width (X) | 41 mm |
| Depth (Y) | 100 mm |

Electrical Data (at 20°C)
| Nominal Voltage | 13.8 V DC |
| Connection Type | Wired |
| Rated Operational Voltage Tolerance | ±1.0% |
| Power | 59.34 W |
| Efficiency | 86% |
| Input Frequency Range | 47 - 63 Hz |
| Input Voltage Range | 90 - 264 V AC / 127 - 370 V DC |
| Ripple and Noise | 120 mVp-p |
| Voltage adjustment range | 12 - 15 V |
| Current Intensity Channel 1 | 2.8 A |
| Current Intensity Channel 2 | 1.5 A |
| AC Current Intensity | 0.9 A / 115 V AC - 0.6 A / 230 V AC |
| Standard Insulation Resistance | I/P-O/P, I/P-FG, O/P-FG: 100M Ohms / 500 V DC / 25ºC / 70% RH |