
Series PS 

PEF350-0560000
PEF350-0560000 Series PS Fanless PFC Enclosed Power Supply 300W with 5V DC 60A
Technical Data
| Installation Type | Aluminum plate |
| Operating Temperature | -30ºC - +70ºC |
| Operating Humidity Range | 20-90% RH |
| MTBF | 253.4K hrs min. MIL-HDBK-217F (25ºC) |
| EMC Immunity | BS EN/EN61000 -4-2,3,4,5,6,8,11, BS EN/EN55035 |
| EMC Emission | BS EN/EN55032 (CISPR32) Class B, BS EN/EN61000 -3-2,-3 |
| Safety Standards | BS EN/EN62368-1, BS EN/EN60335-1, EN/EN61558-1, BS EN/EN61558-2-16 |
| Connection for auxiliary battery | No |
| Height (Z) | 31 mm |
| Width (X) | 62 mm |
| Depth (Y) | 222 mm |

Electrical Data (at 20°C)
| Nominal Voltage | 5 V DC |
| Connection Type | Wired |
| Rated Operational Voltage Tolerance | ±2.0% |
| Power | 300 W |
| Efficiency | 90% |
| Input Frequency Range | 47 - 63 Hz |
| Input Leakage Current | <0.75 mA / 240 V AC |
| Input Voltage Range | 90 - 264 V AC / 127 - 370 V DC |
| Ripple and Noise | 200 mVp-p |
| Voltage adjustment range | 4.5 - 5.5 V |
| Current Intensity | 60 A |
| AC Current Intensity | 4 A / 115 V AC - 2 A / 230 V AC |
| Standard Insulation Resistance | I/P-O/P, I/P-FG, O/P-FG: 100M Ohms / 500 V DC / 25ºC / 70% RH |