
Series PS 

PEF750-1260000
PEF750-1260000 Series PS Fanless PFC Enclosed Power Supply 720W with 12V DC 60A
Technical Data
| Installation Type | Aluminum plate |
| Operating Temperature | -30ºC - +70ºC |
| Operating Humidity Range | 20-90% RH |
| MTBF | 100.9K hrs min. MIL-HDBK-217F (25ºC) |
| EMC Immunity | BS EN/EN61000 -4-2,3,4,5,6,8,11, BS EN/EN55035 |
| EMC Emission | BS EN/EN55032 (CISPR32) Class B, BS EN/EN61000 -3-2,-3 |
| Safety Standards | BS EN/EN62368-1, EAC TP TC 004 |
| Connection for auxiliary battery | No |
| Height (Z) | 31 mm |
| Width (X) | 41 mm |
| Depth (Y) | 237 mm |

Electrical Data (at 20°C)
| Nominal Voltage | 12 V DC |
| Connection Type | Wired |
| Rated Operational Voltage Tolerance | ±1.0% |
| Power | 720 W |
| Efficiency | 93.5% |
| Input Frequency Range | 47 - 63 Hz |
| Input Leakage Current | <0.75 mA / 240 V AC |
| Input Voltage Range | 90 - 264 V AC / 127 - 370 V DC |
| Ripple and Noise | 150 mVp-p |
| Voltage adjustment range | 12 - 14.4 V |
| Current Intensity | 60 A |
| AC Current Intensity | 7.5 A / 115 V AC - 3.8 A / 230 V AC |
| Standard Insulation Resistance | I/P-O/P, I/P-FG, O/P-FG: 100M Ohms / 500 V DC / 25ºC / 70% RH |