
Series PS 

PSDH480-2420000
PSDH480-2420000 Series PS High Performance DIN Rail Power Supply 480W with 24V DC 20A
Technical Data
| Installation Type | DIN Rail |
| Operating Temperature | -25ºC − +70ºC |
| Operating Humidity Range | 20-95% RH |
| MTBF | 100K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 ºC) |
| EMC Immunity | BS EN/EN61000-4-2, 3, 4, 5, 6, 8, 11, BS EN/EN55024, BS EN/EN61000-6-2 (BS EN/EN50082-2), BS EN/EN61204-3, heavy industry level |
| EMC Emission | BS EN/EN55032, BS EN/EN61000-3-2, -3 |
| Safety Standards | UL61010-1, UL61010-2-201, BS EN/EN61010-1 |
| Connection for auxiliary battery | No |
| Height (Z) | 125 mm |
| Width (X) | 85.5 mm |
| Depth (Y) | 142 mm |

Electrical Data (at 20°C)
| Nominal Voltage | 24 V |
| Connection Type | Wired |
| Rated Operational Voltage Tolerance | ±2.0% |
| Power | 480 W |
| Efficiency | 94% |
| Input Frequency Range | 47 - 63 Hz |
| Input Leakage Current | <0.6 mA / 240 V AC |
| Input Voltage Range | 90 - 264 V AC / 124 - 370 V DC |
| Ripple and Noise | 100 mVp-p |
| Voltage adjustment range | 24 - 28 V |
| Current Intensity | 20 A |
| AC Current Intensity | 5 A / 115 V AC - 2.5 A / 230 V AC |
| Standard Insulation Resistance | I/P-O/P, I/P-FG, O/P-FG: >100M Ohms / 500 V DC / 25ºC / 70% RH |