
Series PS 

PSDN075-2403200
PSDN075-2403200 Series PS Standard DIN Rail Power Supply 76.8W with 24V DC 3.2A
Technical Data
| Installation Type | DIN Rail |
| Operating Temperature | -20ºC - +70ºC |
| Operating Humidity Range | 20-90% RH |
| MTBF | 450K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 ºC) |
| EMC Immunity | BS EN/EN61000-4-2, 3, 4, 5, 6, 8, 11, BS EN/EN55035, BS EN/EN61000-6-2 (BS EN/EN50082-2) |
| EMC Emission | BS EN/EN55032 Class B, BS EN/EN IEC 61000-3-2, 3 |
| Safety Standards | UL508, BS/EN62368-1 |
| Connection for auxiliary battery | No |
| Height (Z) | 125 mm |
| Width (X) | 32 mm |
| Depth (Y) | 114 mm |

Electrical Data (at 20°C)
| Nominal Voltage | 24 V DC |
| Connection Type | Wired |
| Rated Operational Voltage Tolerance | ±2.0% |
| Power | 76.8 W |
| Efficiency | 88% |
| Input Frequency Range | 47 - 63 Hz |
| Input Leakage Current | <1 mA / 240 V AC |
| Input Voltage Range | 90 - 264 V AC / 127 - 370 V DC |
| Ripple and Noise | 120 mVp-p |
| Voltage adjustment range | 24 - 28 V |
| Current Intensity | 3.2 A |
| AC Current Intensity | 1.45 A / 115 V AC - 0.9 A / 230 V AC |
| Standard Insulation Resistance | I/P-O/P, I/P-FG, O/P-FG: >100M Ohms / 500 V DC / 25ºC / 70% RH |